Stáří koně můžeme posuzovat kromě jiného také podle chrupu. Není to sice nic jednoduchého, přesto určit stáří podle zubů lze celkem spolehlivě až do věku dvanácti let. Později je to již obtížné a vyžaduje to značné zkušenosti a znalosti.
Takže věk určujeme podle charakteristických změn na řezácích. Uprostřed třecí plochy řezáků se nachází prohlubenina, která se směrem ke kořenu zužuje - tzv. jamka.
Rozeznáváme 3 hlavní období:
- Mléčný chrup - do stáří 2,5 let
- Výměna mléčných zubů za trvalé - od 2,5 - 5 let
- Zánik jamek a jejich přeměna ve stopy jamkové - od 6 - 12 let
Rozdělení zubů- řezáky
- mléčných 12 - trvalých 12 - Špičáky
- mléčných 4 (klisny nemají) - trvalých 4 (klisny nemají) - Třeňáky
- mléčných 12 - trvalých 12 - Stoličky
- mléčných 0 - trvalých 12
U hřebců se špičáky vyměňují ve 3,5 - 5 letech.
ZUBY
Zuby jsou pro koně nesmírně důležité především pro příjímání potravy. Ale tím se dnes zabývat nebudeme. Dnes bych položil spíše otázku: co nám může prozradit pohled na chrup koně? Mimo jeho zdravotní stav také stáří neboli věk koně, kterým se budeme v tomto článku zabývat. Dále můžeme také podle počtu zubů rozlišit, zda se jedná o hřebce či klisnu.
V dnešní době se spíše spoléháme na písemné záznamy. Ale v dřívějších dobách sloužil chrup jako hlavní zdroj informací o stáří koně.
• Při opotřebovávání zuby postupně ubývají a ve chvíli kdy je zub opotřebený natolik, že mizí i jamky, nastává období, kdy je možní rozeznat stáří zubu.
Ale i stálé zuby se odírají, čímž probíhá mizení jamek v tomto pořadí. Nejdříve na dolní čelisti. V šesti letech na kleštích, v sedmi na střeďácích a v osmi na krajácích.
Poté následuje mizení jamek na horní čelisti, a to tak, že v devátém roce zmizí jamky na kleštích, v desátém na střeďácích a v jedenáctém na krajácích.
Otíráním zubů se mění i tvar třecích ploch zubů. Původní tvar je oválný a postupně se mění na kruhový. Tento proces probíhá od 12 let a to stejným postupným způsobem, jako mizení jamek, až do věku 18 let.
• Zde můžete sledovat, jak se mění postupem věku koně tvary řezáků a jak probíhá mizení jamky, až ve stopu jamkovou. Číslice znáčí stáří koně v rocích.
Dalším ukazatelem stáří koně je úhel sevření horní a dolní čelisti. Zde platí pravidlo, že čím je úhel menší, tím je kůň starší. Záhryz můžeme sledovat u koní ve stáří devíti let, poté mizí a posléze se objevuje opět ve stáří patnácti let. Tento způsob je spolehlivý pouze u chrupu, který nemá žádné vrozené vady, jakou je například štičí chrup, kdy horní čelist přečnívá přes horní.
• Takto vypadá chrup jedenáctileté klisny anglického plnokrevníka v reálné skutečnosti
U mléčného chrupu nevyrůstají krajáky (krajáky vyrůstají pouze stálé) a tak stavba představuje pouze 24 zubů u klisen a 26 u hřebců.
• Na dolní fotografii si povšimněte úhlu, který spolu svírají spodní a horní řezáky. Zde si také povšimněte na spodní čelisti špičáků, které jsou u této klisny výjimečným úkazem.
AAA B CCC
AAA B CCC
Stavba stálého chrupu u hřebců
AAA B CCC DDD
AAA B CCC DDD
Skladba chrupu u klisen neobsahuje špičáky.
A - kleště, B - špičáky, C - řezáky,
D - krajáky
ZDROJ:vseokonich.esranky.cz