Natural horsmanship
Vloženo: 22.10.2005, Autor:Jedná se o přirozenou komunikaci s koněm. Je to stejný princip, jako známá metoda ?napojení? Montyho Robertse. Jedná se však o ucelenější přístup ke koni, který pracuje s každým momentem stráveným mezi člověkem a koněm. Většinou se při něm jezdí na ohlávce a často bez sedla.
Natural horsmanship
Když člověk přijde ke koni, měl by nastavit ruku v pěst se schovanými prsty a nechat ho, aby ji očuchal. Pro koně člověk představuje dravce a schované prsty znamenají složení zbraní. Již v tomto okamžiku Vám i naprosto cizí kůň projeví své prvotní pocity. Než pak koni nandáte ohlávku, měl by sklonit hlavu. Pokud to neudělá, můžete mu ji snížit tlakem na nos a na horní část krku. Čištění by měl kůň zvládnout bez uvázání, každý pokus odejít by měl být potrestán vrácením zpět. Již v boxu by se měl učit ustupovat, aby byla jednoduší komunikace s koněm na volném prostranství.
Vodění koně by mělo probíhat tak, že kůň jde hlavou vedle vodiče. Nesmí se cpát do něj a nesmí ho předcházet. Měl by jít volně, v ideálním případu i bez provazu. I při tomto cvičení je třeba, aby kůň zvládal obraty a ustupování.
Za každou správně vykonanou práci by měl být kůň odměněn pohlazením, které pomáhá vytvářet vztah s koněm. Poplácávání není pro koně přirozeným způsobem odměny.
Napojení
Je to způsob výchovy koně na principu jejich přirozeného chování v přírodě. Přišel na ní Monty Roberts a popsal ji v několika knihách. Jde o zkrocení divokého koně pomocí provazu. Dá se však použít i pro krotkého koně, pro zklidnění a upevnění jeho důvěry k člověku.
Potřebujeme k tomu kruhovou jízdárnu a lano(provaz). Koně pustíme do jízdárny bez jakéhokoliv postroje. Hodíme provazem za koně, čímž ho dostaneme do pohybu. Měl by cválat, nebo rychle klusat kolem jízdárny. Tím koně ?vyženete? ze stáda. Honíte ho kolem jízdárny tak dlouho dokud Vám nezdělí, že Vás respektuje. K tomu mu slouží něklik výrazových prostředků. Nakloní ucho směrem k Vám, čímž naznačuje, že se o Vás zajímá, skloní hlavu, čímž říká, že Vám důvěřuje a přežvykuje, čímž ukazuje, že Vás nemůže ohrozit a že Vás hodlá poslouchat. Pokud projeví všechny potřebné signály, není již třeba koně popohánět, tlačit na něj a můžete ho nechat aby se zastavil a přišel k vám, naznačte mu tento Váš postoj svým nahrbením. Až k Vám přijde pohlaďte ho mezi očima, na jediném místě kam si nevidí. Tím Vám ukáže svou důvěru. Pokud se nenechá, zkuste celý proces znovu.
Nikdy koně nebijte. Provaz slouží jen k odhánění koně. Pokud k Vám kůň přišel a nechal se pohladit, můžete vykročit a on by Vás měl následovat. Pokud ne, je třeba znovu se vrátit k ?vyhnání ze stáda?. Pokud si položí hlavu na Vaše rameno, ačkoliv to nemusí být příliš příjemné, vyjadřuje tím svou náklonnost. Takto ?zkrocený? mladý kůň by si měl nechat nandat veškerou výstroj, podle Montyho Robertse do hodiny. Pokud s koněm budete takto pracovat pravidelně, bude Vás respektovat, což Vám usnadní práci.
POZOR však na to, že nezkušenost může vést ke špatnému provedení vedoucímu v horším případě až k útoku, je tedy třeba mít někoho, kdo metodu napojení ovládá, aby nevznikly zbytečné nepříjemnosti. Mohli byste tím i narušit pěstovanou důvěru koně k člověku.
Text: Alena Zikmundová