Jak najíždět na kolmák?
V parkurových soutěžích padají snad nejčastěji bariéry kolmých skoků. Je skutečně těžší najíždět "kolmák" než oxer nebo existuje tento problém jen v hlavě jezdce? Možná se vám bude hodit pár tipů od mezinárodních špiček skokového sportu...
Lars Nieberg
(olympijské zlato v soutěži družstev)
"Všechny skoky jsou stejné. Mezi výško-šířkovým a kolmým skokem není žádný rozdíl. Zvláště v soutěžích nižšího stupně (do L) je dost často vidět, jak jezdci plynule cválají na oxer a nemají žádné potíže s nájezdem, zatímco posledních pár metrů před kolmákem berou koně zpátky, většinou však správné místo odskoku netrefí. Mnohem chytřejší je cválat na skok a vyčkávat. Nejlepší způsob, jak odstranit obavy z kolmáků, je trénovat si "oko". K tomu jsou vhodné bariéry položené na zemi, přes které jezdec kluše nebo cválá. Když najde cit pro rytmus svého koně, nebude mít s nájezdem na kolmý skok potíže."
Kurt Gravemeier
(třicetinásobný účastník Poháru národů)
"Nejdůležitější věc při nájezdu na překážky je správný cval. Jen když kůň dobře cválá, může vycházet odskok. Základem je tedy vždy drezúrní práce. Jezdce nemůže vyvést z míry, že se blíží skok. Kůň se stejně musí stále pohybovat v dostatečném kmihu. Svůj cit pro rytmus se dá nejlépe získat skákáním malých skoků v různých distancích.
Olaf Peterson
(mezinárodní stavitel parkurů)
"Každá překážka může jezdcům činit potíže. Rozhodující je vždy její konstrukce a vzdálenost mezi skoky.
Karsten Huck
(bronzová medaile v soutěži jednotlivců na OH v Soulu)
"Kolmé skoky i oxery se svými žáky trénujeme stejným způsobem. Aby si cvičili odhad, postavím kavaletu ve vzdálenosti 7 - 7,5 m před překážku. Postupně kavaletu po třech metrech od skoku vzdaluji. Samozřejmě je předpokladem, že kůň cválá pravidelně. Tím získává jezdec cit pro cval a nakonec nemá s nájezdy problémy. Pokud v parkuru odskok nevychází - jezdec by měl jednoduše zůstat v klidném sedu a vyčkávat, až kůň odskočí. To však neznamená, že bude jezdec pasivní. Pobídkami koně podporuje až ke skoku."
Holger Hetzel
(mnohonásobný účastník Poháru národů)
"Je to hloupost, když si jezdci myslí, že by měli v soutěžích Z - L najíždět jinak oxer a jinak kolmák. V principu neexistuje žádný rozdíl. Tahle nejistota vzniká z nedostatečného základního výcviku. Základním předpokladem korektního nájezdu je kontrola nad každým cvalovým skokem koně. Jezdec musí být v každém okamžiku schopen cvalový skok zkrátit či prodloužit. Pokud se jezdec dostane do situace, kdy mu nevychází vzdálenost, musí se rozhodnout, zda zkrátit či prodloužit. Důležité je, aby jedno nebo druhé důsledně dělal až ke skoku. Já trénuji odhad u svých žáků tak, že hráběmi naznačím zónu odskoku. Jezdec pak má po skoku přímou optickou kontrolu, kde odskočil a tímto způsobem má možnost naučit se přivést koně do odpovídající vzdálenosti."